RPG

15. srpna 2014 v 22:23
Co je to RPG?
Role Playing Game, zkráceně RPG je ve většině českých překladů uváděná jako "hra na hrdiny", popřípadě "rolová hra". Věříme, že už se s ní většina z vás setkala, ale kdyby náhodou ne, tak si o ní něco málo povíme. A navíc nějaké to opakování neuškodí ani zkušeným starým mazákům, kteří ve vodách RPG plavou jako ryby ve vodě.
V RPG je vytvořen jakýsi virtuální svět. Prvotní rozměry a vlastnosti mu dává jeho tvůrce, avšak dál už ho formujete vy a pak samozřejmě vypravěč. Ve hře si každý z vás vymyslí svou jedinečnou postavu, za níž bude následně hrát a rozvíjet tak její příběh. Je jen na vás, jak bude vaše postava vypadat, jak se bude chovat a cítit, co jí bude a nebude bavit. Jedná se o vaše nové "já", jež si můžete vytvořit zcela podle svých představ (Ačkoliv je vždy třeba, aby se vaše postava do dané hry hodila. Sotva bude ve Starověkém Egyptě metalista oděný dle módy jednadvacátého století. Ledaže by se jednalo o hru založenou na cestování v čase…).
Jak se RPG hraje?
Způsobů jak hrát RPG je mnoho. V případě planety Deuria jde o textovou hru, kdy do připravených návštěvních knih píšete, co vaše postava dělá, říká a co si myslí. Většinou se k tomu používá buď psaní do hvězdiček anebo do uvozovek. Druhý případ platí i pro nás. V podstatě se jedná o klasické vypravování, jak ho známe z knih, kde pouze dáváme přímou řeč do uvozovek. Jistě všichni víte, co mám na mysli, ale pro jistotu sem dám malou ukázku:
Vyčerpaná doběhla do lesa a opřela se o jeden ze stromů. Píchalo ji v boku, nohy se jí třásly, divže ještě stála. Dobře však věděla, že si nemůže dovolit delší odpočinek. Každá vteřina ztraceného času jí mohla být osudná. Znovu tedy vyrazila a ignorovala vlastní únavu. Někde to tu muselo být. Nevěděla, kde přesně se skrývají, ale přála si, aby to blízko. "Hej, je tu někdo?" zakřičela vyčerpaně do okolního ticha a s pocitem divokého zoufalství se hnala dál.
Stejně jako ve výše uvedeném textu, budete i vy během hry psát ve třetí osobě jednotného čísla, minulého času. Mimoherní příspěvky dávejte buď na začátek či na konec textu za dvě lomítka. Tyto zprávy slouží ke sdělení různých oznámení, poznámek a podobně… Nepište do nich zbytečnosti a nepoužívejte je ke vzájemnému popovídání. Akorát byste tím znepřehlednili hru. Na obyčejné "kecání" tu je zřízen chat.
Váš herní příspěvek by měl mít minimálně šest řádků v nějakém programu na psaní (kupř. ve Wordu) a to za "normální" velikosti písma (velikost 48 to rozhodně není XD). Snad se to někomu z vás může zdát poněkud dlouhé, ale věřte nám, že je to mnohem lepší, než když napíšete pouze jeden řádek. Možná některým chvíli potrvá, než si svůj příspěvek sepíší, ovšem za odměnu je hra následně podstatně kvalitnější a zajímavější.
V menu najdete několik návštěvních knih, jež slouží k vašemu hraní. Při přechodu z jedné do druhé vždy napište, že z té původní odcházíte. V opačném případě byste akorát vyvolávali zbytečné zmatky. Taktéž berte na vědomí, že není možné, abyste se nacházeli na dvou místech najednou. To nejde ani v reálu, ani tady. Klonování tu nevedeme…(zatím)
Dále bychom vás rády upozornily, abyste ze sebe nedělali všemocné, neporazitelné a naprosto všeznalé osoby. Takovými být nemůžete, každý má své mouchy. V něčem budete lepší a v něčem horší. Bohužel prostě nejde mít dokonalou, superúžasnou postavu, která to všem pokaždé nandá. Pro ostatní hráče by to byla docela otrava.
V RPG hrách se běžně vyskytuje takzvaný vypravěč (v případě Deurie "vypravěči" + hlavní vypravěč). Jedná se o důležitou osobu, která rozvíjí jak příběh zdejšího světa, tak i ten váš. Neměli byste ji ignorovat, ba dokonce její příspěvky a zásahy jakýmkoli způsobem bojkotovat. Vypravěč zkrátka drží ruku nad vaším osudem a vy byste ho měli brát na vědomí. Ovšem vzhledem k tomu, že na Deurii jsou vypravěči i někteří hráči (konkrétně ti, kteří píší za bohy), můžete si v případě, že by někomu nadržovali či si na vás zasedli (což mají zakázáno), napsat administrátorům a postěžovat si na ně (slušně, opakuji slušně). Samozřejmě se s tím poté bude něco dělat. Více o této problematice se dovíte v důležitých informacích.
Výslovně se zakazuje hraní za postavy ostatních hráčů a vydávání se za někoho jiného. Nebylo by to od vás zrovna hezké a nejspíš by vás za to ani nic pěkného nečekalo (ale něco ošklivého zajisté ano, o to se nestrachujte).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama