Rituály a významné události Zemí označených

15. srpna 2014 v 22:20
Obřad Proventem
O obřadu
V polovině každého cyklu vykonávají Zemí označení obřad Proventemu, neboli Obřad bohaté zeleně, jenž jim má zajistit dobrou úrodu a tím pádem dostatek jídla během následujícího cyklu

Průběh obřadu
Lidé si naplní konve čirou vodou, jíž požehnala sama jejich bohyně Calitha, a vydají se za zvuku píšťal, na něž hraje kněz a čtyři další "hudebníci", jež pro tento účel Calitha předem vybrala, do polí svého národa a zalévají je. Když je kropení hotovo, putují pěšmo na rozlehlou mýtinu uvnitř Světelného lesa, kde pak celou noc tančí do rytmu melodie, jež se line ze zmíněných píšťal. Následující ráno se vrací zpátky do polí, kde na ně již čeká bohyně, jež se událostí z předchozího dne neúčastnila. Ta přímo před nimi věnuje své požehnání příští úrodě a poté spolu se svým lidem pole opustí.

Tradiční obřadní oděv
Oblečení pro tuto příležitost si Zemí označení připravují už dlouho dopředu. Každý si musí vlastnoručně ušít obřadní háv, k němuž pak den před konáním rituálu připevní čerstvě natrhané listí. Oděv jím musí být naprosto pokryt a neměl by být skrz něj vidět ani kousek látky. Vzhledem k tomu, že po čase listy vždy oschnou, je nutné vytvářet si před každým obřadem nový háv. Pouhá výměna listí se provádí jen v krajních případech. Stará roucha se hází do tzv. Listové jámy, čímž lidé vlastně navracejí přírodě materiál, jež si předtím pro své potřeby vypůjčili.

Narození dítěte
Každé novorozeně je rodiči za doprovodu kněze položeno pod Posvátný strom a po celý jeden den ponecháno svému osudu a vůli přírody. Pokud ho přežije, dala mu země své požehnání a ono může spokojeně vyrůstat se svou rodinou. Pakliže však zemře, nebylo určeno pro lidský život a dobrotivá příroda si ho raději vzala zpátky k sobě.

Oslava života
Den, kdy se člověk narodil, se považuje za velmi důležitý a je tradicí, aby ho dotyčný každé období oslavil se svými nejbližšími, kteří mají za úkol ho nějakým způsobem příjemně překvapit.

Rituál spojení
Když se do sebe dva lidé zamilují, vypraví se spolu s bohyní a průvodem známých k Posvátnému stromu. Zde je jejich nejbližší přátelé přiváží k jeho kmeni a Calitha jim dá své požehnání. Se soumrakem všichni, vyjma páru, jenž je připoután ke stromu, odejdou a vrátí se až za rozednění, tentokráte i s knězem. Ten slavnostně přesekne provaz, jímž byli milenci svázaní a prohlásí jejich vztah za přírodou schválené spojení.

Pohřební obřad
Když někdo z národa zemře, je svou rodinou, popřípadě nějakým známým, odnesen do Rizelských zahrad. Zdejší rostliny se ovinou kolem mrtvého těla a vstřebají ho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama