Peníze

15. srpna 2014 v 22:22
Odjakživa panoval ve všech národech výměnný obchod, ale v dnešní době se čím dál víc rozmáhá platba penězi. Jako první s tím přišli Potomci nebes, kteří začali razit stříbrné mince Nebeny, dnes známé spíše pod lidovým označením stříbrňáky. Po nich přišli Dračí děti a jejich zlaté dragony. Říká se, že ve skutečnosti jim nešlo ani o to, aby měli pořádnou měnu, nýbrž prostě chtěli Potomkům nebes ukázat, že si také mohou razit vlastní mince a navíc ze zlata. Strážci smrti se rozhodli nezůstat pozadu a přišli rovnou s platinovými a themidovými dukáty. Themid je lesklý černý kov nevídané tvrdosti, jejž tento národ používá k mnoha účelům, kupř. při výrobě některých zbraní. Mince zmíněných národů se brzy rozšířily mezi ně navzájem a též k ostatním třem lidům. Buď jako válečná kořist či lup, anebo pomocí kupců. Ačkoliv se to vzhledem ke vzájemné nesnášenlivosti mezi jednotlivými národy může zdát mírně podivuhodné, vskutku mezi sebou udržují jisté obchodní styky. A tak se nakonec stalo, že se mince rozšířily po celé Deurii. Přesto se v dnešní době vedle platby pomocí peněz stále používá klasické směňování zboží, obzvláště pak u oněch tří národů, jež nikdy nezačaly razit vlastní mince. Každý má však proto vlastní důvody. Zemí označení nepovažují peníze za něco potřebného a zdá se jim, že se dá bezproblémově obejít i bez nich. Naopak jsou podle nich jednou z dalších věcí, jež podporuje lidskou chamtivost a hamižnost. Rubínovému lidu naopak na mincích záleží prostě jen kvůli tomu, že jsou z drahých kovů. V podstatě je ani neberou jako platidlo, nýbrž za "předmět", který se dá využít při výměnném obchodu. Stínový národ sice upřednostňuje placení penězi, ovšem vzhledem k tomu, že základní potraviny jsou zpravidla dostávány na příděl a ostatní věci si lidé kupují pouze podle potřeby, jelikož život v přepychu považují za hříšný, jsou mince jen minimálně využívány.

Stejně jako jsou Nebeny nazývány stříbrňáky, získali i ostatní peníze svá lidová pojmenování. Dragonům se říká zlatky, popřípadě zlaťáky, platinovým dukátům platky, výjimečně i oplatky a themidové dukáty jsou prostě jen dukáty.

Hodnota jednotlivých mincí se liší národ od národa, místo od místa, ale obecně se dá říct, že největší cenu mají platky, následně zlatky a po nich stříbrňáky s dukáty, které jsou na tom, co se týče hodnoty, zhruba stejně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama