Nemoci

15. srpna 2014 v 22:23
Brebeří rýma
Tuto nemoc přenáší některý hmyz na území Rubínového lidu. Projevuje se nepřetržitým kýcháním a dráždivým kašlem. Obvykle také dočasně otupí jednu z magických schopností člověka. Doba trvání je různá, ale obvykle se pohybuje kolem dvou až tří Deurijských dnů, ojediněle může trvat i pět (např. během pobytu v chladu, vlhku či u jedince s oslabeným organismem) Inkubační doba je půl Deurijského dne.

Hnilóza
Tato nemoc způsobuje postupné uhnívání nakaženého člověka. Obvykle začíná u prstů na rukou a pomalým tempem pokračuje dál. Hnilóza je smrtelná, avšak dá se vyléčit. Ovšem velmi špatně a i při rychlé a zdárné léčbě přijde postižený minimálně o větší část rukou (po lokty). Inkubační doba je zhruba jeden Deurijský den. Nemoc se dá chytit v močálech/bažinách, v Lese hrůzy a v Prokletém lese (pravděpodobně z tamější mlhy).

Mozkovrah
Mozkovrah je u Strážců smrti běžnou nemocí (asi jako naše chřipka), jež jim způsobuje bolest hlavy a vyčerpává jejich magickou energii, tudíž nemohou požívat své speciální schopnosti. Většinou trvá tři Deurijské dny, než se s ní tělo vypořádá, v případě léčby jen dva. Nezanechává žádné trvalé následky. V případě, že mozkovrah postihne někoho z ostatních národů, má obvykle drastičtější průběh, jelikož na ni tělo nemá potřebné protilátky. V takovém případě se dostavují silné migrény, horečky, zimnice a opět vyčerpání magické energie. Tělu obvykle trvá sedm Deurijských dní, než se z toho dostane a i tak se ještě další dva dny objevují občasné dozvuky. V případě léčby by se doba snad dala o něco snížit, ale lék na mozkovrah je naneštěstí dostupný pouze mezi Strážci smrti. Někteří traviči z Rubínového lidu jsou však schopni vytvořit látku, která sice není tak účinná jako onen lék, avšak přesto průběh nemoci o něco zmírňuje (částečně potlačuje migrénu a snižuje horečku). Inkubační doba nemoci je zhruba dva a půl Deurijského dne.

Dračí chřipka
Tuto nemoc přenášejí drakoještěři, výjimečně i draci. Dračí děti jsou vůči ní imunní, ale lidem z ostatních národů způsobuje malátnost a mírně zvýšenou teplotu. Člověk bývá unavený a většinou není schopný větší námahy či boje. Trvá pouhý Deurijský den, tudíž se ji nepovažuje za nutné léčit. Svým způsobem je to docela neškodná nemoc, pokud se zrovna nemusíte bránit před nepřítelem či sami neplánujete jeho napadení. Inkubační doba činí čtyři Deurijské dny.

Zanosrážka/Ucporážka
Zanosrážka, hovorově též Ucporážka pravděpodobně pochází z létajících ostrovů, jelikož je častým onemocněním u Potomků nebes a Dračích dětí. K ostatním národům, žijícím pouze na zemi, se již také dostává, ale stále tam není natolik rozšířená jako na létajících ostrovech. Projevuje se zarudnutím očí, ucpaným nosem a svědivou vyrážkou na zádech. Zpravidla trvá pět Deurijských dní, ale Potomci nebes vymysleli lék, který při pravidelném braní zkracuje dobu nemoci až na tři Deurijské dny. Též mají masti, které zmírňují nepříjemné svědění zmíněné vyrážky. Dračí děti zase vyrábějí chladivý balzám, jenž svědění potlačuje úplně, avšak nemají proti Zanosrážce žádný účinný lék, jímž by urychlili své uzdravování.

Karmínový mor
Karmínový mor sužuje všechny obyvatele Deurie stejně, nehledě na to, z jakého jsou národa. Nedá se na něj vypěstovat imunita a ani nebyl dosud nalezen žádný lék, jímž by se dal vyléčit. Má poměrně rychlý průběh a vždy končí smrtí. Mezi první příznaky patří malátnost a mírně zvýšená teplota, tudíž se může zpočátku zjevit jako Zanosrážka. Zhruba po půl dni přichází vykašlávání krve a krvavá rýma. Poslední stadium nemoci nastává přibližně Deurijský den po začátku krvavého kašle. Člověk dostává vysoké horečky a upadá do deliria. Od té chvíle je to jen otázka času, než dotyčný zemře. U neduživých jedinců může smrt nastat krátce po upadnutí do deliria, u odolnějších dokonce až po dvou Deurijských dnech. Inkubační doba je různá, záleží hlavně na imunitě a fyzické kondici jedince. Není známo, jak se karmínový mor přenáší, ale podle všeho není příliš nakažlivý.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama